ДОБРИЙ ДЕНЬ! ПРАЦЮЄМО ДИСТАНЦІЙНО!!!
ЗАПИСАТИ СТИСЛИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ (ДО 11.11.20)
ТЕМА ОРФОЕПІЧНІ ТА ОРФОГРАФІЧНІ НОРМИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ. ОРФОЕПІЧНІ ТА ОРФОГРАФІЧНІ СЛОВНИКИ
МЕТА: ОЗНАЙОМИТИ СТУДЕНТІВ З ОРФОГРАФІЧНИМИ ТА ОРФОЕПІЧНИМИ НОРМАМИ УКРАЇНСЬКОГО ПРАВОПИСУ; РОЗВИВАТИ НАВИЧКИ ПРАВИЛЬНОЇ ВИМОВИ; ВИХОВУВАТИ МОВНУ ТА МОВЛЕННЄВУ КУЛЬТУРУ СТУДЕНТІВ.
ПЛАН:
1. ОРФОЕПІЧНІ НОРМИ СУЛМ.
2. ОРФОГРАФІЧНІ НОРМИ СУЛМ.
3. СКЛАДНІ ВИПАДКИ СЛОВОВЖИВАННЯ.
ОРФОЕПІЧНІ НОРМИ СУЛМ
ОРФОЕПІЧНА Й АКЦЕНТНА НОРМИ - ЦЕ ПРАВИЛА ВИМОВИ Й НАГОЛОСУ.
УКРАЇНСЬКА І РОСІЙСЬКА МОВИ МАЮТЬ РІЗНІ ПРАВИЛА ОРФОЕПІЇ. РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ МОЖНА НЕДОМОВЛЯТИ ЗАКІНЧЕННЯ СЛІВ ,ПРОПУСКАТИ СКЛАДИ ,НЕНАГОЛОШЕНІ О ЯК А, І ЦЕ БУДЕ ВВАЖАТИСЯ НЕГРАМОТНОЮ ОРФОЕПІЄЮ.
УКРАЇНСЬКА МОВА ВИМАГАЄ ВИМОВЛЯТИ ВСЕ ТОЧНО І ЧІТКО, ТАК, ЯК НАПИСАНО. ВИНЯТОК ПРЕДСТАВЛЯЄ ОДНА ЛІТЕРА Щ, ЯКА Є СКЛАДОВОЮ, ДВОЗВУЧНОЮ В УСІХ СЛОВАХ І ВИМОВЛЯЄТЬСЯ ЯК ШЧ.
У ЧАС І.ФРАНКА УКРАЇНСЬКА МОВА НЕ МАЛА ЩЕ ЛІТЕРИ Щ, ВОНА ЗАПОЗИЧЕНА З РОСІЙСЬКОГО АЛФАВІТУ В РАДЯНСЬКІ ЧАСИ, АЛЕ ОРФОЕПІЯ-ВИМОВА ЗАЛИШИЛАСЬ ДАВНЯ. ДРУГЕ ПРАВИЛО УКРАЇНСЬКОЇ ОРФОЕПІЇ СТОСУЄТЬСЯ НЕНАГОЛОШЕНОЇ ЛІТЕРИ О. КОЛИ ЛЮДИ, ЩО ГОВОРЯТЬ УКРАЇНСЬКІ СЛОВА НА РОСІЙСЬКИЙ ЛАД ,ТО ОСЬ ЯКИЙ ОРФОЕПІЧНИЙ ПАРАДОКС, ЩО З ТОГО ВИХОДИТЬ: КАМПАЗІТАРИ, АВТАПАРТРЕТИ, ПАДАРУНОК, ПАШТОВА СКРИНЬКА, ПЕРІАД, ПРАГРЕС...
УКРАЇНСЬКА МОВА ПРОСИТЬ ВИМОВЛЯТИ ВСІ НЕНАГОЛОШЕНІ О ЯК О:КОМПОЗИТОРИ, АВТОПОРТРЕТИ. ТРЕТЄ ПРАВИЛО СТОСУЄТЬСЯ ОРФОЕПІЇ І УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРИ В. У РОСІЙСЬКІЙ МОВІ ЛІТЕРА В ВИМОВЛЯЄТЬСЯ ЯК «Ф». В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ ПІДМІНА ЗВУКУ «В» НА «Ф» ЗВУЧИТЬ АБСОЛЮТНО НЕМИЛОЗВУЧНО, НЕГРАМОТНО, НЕПРИЄМНО.
ВАРТО З ОСОБЛИВОЮ УВАЖНІСТЮ ДОТРИМУВАТИСЯ У СВОЄМУ МОВЛЕННІ ТАКИХ ОРФОЕПІЧНИХ НОРМ СУЛМ:
1. ВИМОВА ЗВУКІВ І СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ (КОНКУРЕНТ: «О» ЗАМІСТЬ «А»; КІГТІ, ЛЕГКО, ВОГКО, ДЬОГТЮ: «Г-Х» ЗАМІСТЬ «Х»; КЛЯТЬБА: «Т» ЗАМІСТЬ «Д»; ПРОСЬБА: «С» ЗАМІСТЬ «З»; ПРОЇЗНИЙ – БЕЗ «Д»; ЯКІСНИЙ – БЕЗ «Т»; ГОЛЛАНДІЯ (ПОДВОЄННЯ); ДОРОГИЙ – ДОРОЖЧИЙ; ВУЗЬКИЙ – ВУЖЧИЙ І Т.Д.)
2. ВРАХОВУВАТИ СУСПІЛЬНИЙ ХАРАКТЕР ОРФОЕПІЧНИХ НОРМ (ПРАВИЛЬНО НАГОЛОШУВАТИ СЛОВА, УНИКАТИ ПОВТОРЕНЬ, МОВНИХ ВАД, ДОТРИМУВАТИСЯ ЧЕРГУВАНЬ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ У ВИМОВІ).
ОРФОГРАФІЧНІ НОРМИ СУЛМ.
ОРФОГРАФІЧНА НОРМА – ЦЕ ОРІЄНТАЦІЯ В НАПИСАННІ НА ОСТАННЄ ВИДАННЯ «УКРАЇНСЬКОГО ПРАВОПИСУ» ТА НА НОРМАТИВНІ СЛОВНИКИ.
ОРФОГРАФІЯ ВИЗНАЧАЄ ПРАВИЛЬНЕ НАПИСАННЯ ЗВУКІВ ЛІТЕРАМИ, НАПИСАННЯ СЛІВ РАЗОМ ,ОКРЕМО І З ДЕФІСОМ, ВЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ ,ПРАВИЛА ПЕРЕНОСУ ЧАСТИНИ СЛОВА З РЯДКА В РЯДОК ,ОКРІМ ТОГО, ОРФОГРАФІЯ РЕГУЛЮЄ НАПИСАННЯ АФІКСІВ І ЗАКІНЧЕНЬ ВІДМІНЮВАННЯ СЛІВ.
ОРФОГРАФІЧНІ ПРАВИЛА ,ЯК СКЛАДОВА ЧАСТИНА СИСТЕМИ ПИСЬМОВИХ НОРМ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ ,ЄДИНІ ДЛЯ ВСІХ ,ХТО КОРИСТУЄТЬСЯ ДАНОЮ МОВОЮ, ЄДНІСТЬ І ОБОВ’ЯЗКОВІСТЬ ОРФОГРАФІЇ ДЛЯ ВСІХ ПОЛЕГШУЄ СПІЛКУВАННЯ ЛЮДЕЙ ЗА ДОПОМОГОЮ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ, ЕФЕКТИВНІШЕ СПРИЯЄ ПІДНЕСЕННЮ МОВНОЇ КУЛЬТУРИ НАРОДІВ. У ОСНОВІ ОРФОГРАФІЇ ЛЕЖИТЬ ГРАФІКА ,ВОДНОЧАС ВОНА ҐРУНТУЄТЬСЯ НА ПЕВНИХ ПРИНЦИПАХ, ЯКІ ЗУМОВЛЕНІ ФОНЕТИЧНОЮ І ГРАМАТИЧНОЮ БУДОВОЮ МОВИ Й ВІДДЗЕРКАЛЮЮТЬ ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ ЇЇ ПРАВОПИСНОЇ СИСТЕМИ. СУЧАСНА ОРФОГРАФІЯ ВИБУДУВАНА НА ДВОХ ОСНОВНИХ ПРИНЦИПАХ – ФОНЕТИЧНОМУ І МОРФОЛОГІЧНОМУ. ПЕВНЕ ЗАСТОСУВАННЯ МАЄ ТАКОЖ І СМИСЛОВИЙ АБО СЕМАНТИЧНО-ДИФЕРЕНЦІЙНИЙ ПРИНЦИПИ ПИСЬМА. ТАК, ЗА СМИСЛОВИМ РОЗРІЗНЕННЯМ СЛІВ ВЖИВАЄМО ВЕЛИКУ Й МАЛУ ЛІТЕРУ.
ВАРТО З ОСОБЛИВОЮ УВАЖНІСТЮ ДОТРИМУВАТИСЯ ТАКИХ ОРФОГРАФІЧНИХ НОРМ СУЛМ:
1. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ (НАПІВПРИБУТКОВИЙ, ПІВАРКУША; ЖИРОБАНК, ЦІНОУТВОРЕННЯ; ЧЛЕН-КОРЕСПОНДЕНТ, КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ, КІЛОВАТ-ГОДИНА, ЛЮДИНА-ДЕНЬ, ПІВ КИЄВА, ПІВ ЄВРОПИ; ІНТЕРВАЛЮТНИЙ, САМООКУПНИЙ; СУСПІЛЬНО КОРИСНИЙ, БЕЗСТРОКОВО ВІДПУСКНИЙ; КІЛЬКАМІЛЬЙОННИЙ, ДВОХСОТИЙ; О П’ЯТІЙ ГОДИНІ, ДЕСЯТЬ ХВИЛИН НА ЧЕТВЕРТУ; АБИЩО, ХТОЗНА-ЯКИЙ; РАЗ У РАЗ, КІНЕЦЬ КІНЦЕМ, ОДНИМ ОДНА; ПО-НАШОМУ, НІ З КИМ ТА ІН..)
2. ПРАВОПИСУ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ (СІМФЕРОПОЛЬ, КЕМБЕРЛЕНД, СЕРЕДЗЕМНЕ МОРЕ, СЕЛО ІВАНА ФРАНКА, ІВАНО-ФРАНКІВСЬК, ФРАНКФУРТ-НА-МАЙНІ ТА ІН.)
3. НАПИСАННЯ СЛІВ ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ (БЛАНК, АЛЬТРУЇЗМ, СУМА, МАСА, ТОННА, ГОЛЛАНДСЬКИЙ, КОНТРРЕВОЛЮЦІЯ, ІПОТЕКА, КОНСОРЦІУМ, БАР’ЄР, ФЕЄРВЕРК ТА ІН..)
ДОПОМОЖЕ ПІДРУЧНИК С.В. ШЕВЧУК «УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ»С.513-516
1. ЗАПИСАТИ СТИСЛИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ (ДО 04.11.20), ЯКИЙ РОЗМІЩЕНО ЗА ПОСИЛАННЯМ ЛЕКЦІЯ.
2. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
2.1 СКЛАСТИ РЕЧЕННЯ ЗІ СЛОВАМИ ПАРОНІМАМИ(З КОЖНИМ СЛОВОМ)
- ДИПЛОМАТ-ДИПЛОМАНТ
- ДІЛЬНИЦЯ-ДІЛЯНКА
- ГРОМАДСЬКИЙ-ГРОМАДЯНСЬКИЙ
- ІНФОРМАТИВНИЙ-ІНФОРМАЦІЙНИЙ
- КОМПАНІЯ-КАМПАНІЯ
ДІБРАТИ СИНОНІМИ ДО СЛІВ
ТУРБУВАТИСЯ-
ЕНЕРГІЙНИЙ
ХРОНІЧНИЙ
СТИМУЛ
ГАЛУЗЬ
ДОПОМОЖЕ ПІДРУЧНИК С.В. ШЕВЧУК «УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ»С.513-516
Немає коментарів:
Дописати коментар